Szkolenia i warsztaty

Przeczytają tutaj Państwo jakie szkolenia i warsztaty oferuje Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie

Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie prowadzi następujące szkolenia

1. Wolontariat w pierwszych krokach

Szkolenie wprowadza wolontariuszy w zagadnienia wolonatriuszy. Każdy wolonatriusz, który chche współpracowac z LCW Pleszew obowiązkowo musi wziąc udział w tym szkoleniu.

Szkolenie wg Standrdu ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolonatriatu trwa minimum 2 godziny dydaktyczne

Zagadnienia:

 • Co to jest wolontariat- Definicje
 • Gdzie wolontariusz może pracować i co może robić
 • Rodzaje wolontariatu
 • Jakie są obowiązki i prawa wolontariusza
 • Co można zyskać jako wolontariusz- korzyści i motywacja
 • Loklane oferty pracy dla wolonatriuszy
 • Aspekty prawne wolonatriat

2. Zarządzanie wolonatriuszami w organizacjach i instytucjach

Szkolenie skierowane jest do koordynatorów instytucji lub organizacji, które korzystają lub chcą korzystać z pracy wolontariuszy.

Wg standardu Ogólnopolskiej Sieci Wolonatriatu szkolenie powinno trwać 8 godzin dydaktycznych. 

Zagadnienia

 • Czym wolontariat jest dla organizacji (IDEA)
 • Potrzeby organizacji- dlaczego warto przyjąć wolontariusza PRZYGOTOWANIE STANOWISKA PRACY dla wolontariusza
 • Przygotowanie organizacji do przyjęcia wolontariusza: szczególnie personelu płatnego i społecznego (PRZYGOTOWANIE PLACÓWKI)
 • Wybranie i przygotowanie koordynatora wolontariatu w organizacji
 • Rekrutacja wolontariuszy (źródła) (REKRUTACJA)
 • Przygotowanie oferty
 • Podtrzymywaniu pasji (MOTYWACJA)
 • Prawo o wolontariacie (PRAWO)
 • Zobowiązania organizacji i obowiązki wolontariusza
 • linki i rekomendacja

3. Szkolenia i warsztaty podnoszące kwalifikacje wolonatriuszy oraz wyposażające ich w nowe umiejętności. 

Szkolenia i warsztaty maja służyć podwyższeniu kwalifikacji wolontariuszy i są to miedzy innymi:

Warsztat biżuteryjny- Skierowany głównie dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy uczą się tworzenia kolczyków i bransoletek z koralików i posrebrzanych półfabrykatów, z kolorowych piórek, które mogą zabrać do domu.

Warsztat z filcowania- to tworzenie biżuterii z filcu metodą „na mokro”. Z kuleczek powstałych z filcu tworzone są kolczyki, naszyjniki itp.

Warsztat z makramy- makrama to technika tworzenia biżuterii, sznurów poprzez zaplatanie sznureczków, wełny, grubych nici. Różnorodność wzorów pozwala na stworzenie bransoletek zarówno dla dziewczyn, jak i chłopców.

Warsztat ze stylizacji- skierowany głównie dla kobiet. Podczas warsztatów można dowiedzieć się jakie ubrania dobierać do własnej sylwetki, jak dobrać dekolt do kształtu twarzy, uczestnicy poznają również triki, dzięki którym kobieta może wyglądać szczuplej i atrakcyjniej. 

Warsztat z malowania pisanek- to na nim uczestnicy malują pisanki bardzo małymi pędzelkami i mogą przystroić je różnymi kolorowymi piaskami, piórami i innymi materiałami. Odbywa się w okresie wielkanocnym.

Warsztat z malowania porcelany- uczestnicy podczas warsztatów poznają farby, którymi można malować na porcelanie, a następnie sami mogą pomalować dowolnie kubek pisakami, farbami, czy konturówkami.

Warsztat z decoupage- jest to metoda odnawiania i przystrajania drewna, porcelany, doniczek itd. Na warsztatach malujemy a następnie ozdabiamy pudełeczka, drewniane piórniki itd., kolorowymi serwetkami.

Warsztat z masy termoutwardzalnej fimo- masa termoutwardzalna podobna jest do modeliny, jednak po stworzeniu własnego dzieła masę te zapieka się w piekarniku. Na warsztatach tworzone są głównie babeczki, pierniki, ciasta oraz inne słodkości, które następnie stają się kolczykami, broszkami czy spinkami.

Warsztat cyrkowy- na warsztatach uczestnicy uczą się technik żąglowania: talerzami, flowerstickami, kulkami, chustami. Dostępny jest również sprzęt do tworzenia ogromnych baniek mydlanych. Można również nauczyć się chodzić na szczudłach a także jeździć na jednokołowym rowerze- monocyklu.

Warsztat z nowoczesnych gier planszowych- na warsztatach można nie tylko poznać nowoczesne gry planszowe, ale również zagrać w nie w większej grupie osób. Na warsztatach oprócz gier dla grup, są również gry logiczne dla dwóch osób, nawet bardzo młodych.

Warsztat z tańców integracyjnych KLANZA- na warsztacie poznajemy tańce  nieskomplikowanych krokach, które mogą zatańczyć wszyscy, niezależnie od wieku. Można poszaleć przy swingu w uliczce i zrelaksować się przy tańcu angielskim. Dla fanów westernów mamy taniec kowbojski a dla miłośników tańców przy których można się zmęczyć-taniec belgijski zwany belgijką. 

Na górę
Centrum Wolontariatu w Pleszewie 2012 Profesjonalne rozwiązania internetowe